Aktywnie po zdrowie

Nadmierną masę ciała obserwuje się u 20% chłopców i prawie 15% dziewcząt. Następstwa choroby, jaką jest otyłość, są poważne – od niedogodności w codziennym życiu po śmiertelne choroby.
Na szczęście epidemia nadwagi i otyłości ma charakter odwracalny! Program Aktywnie po Zdrowie identyfikuje istotę i źródła epidemii, prezentuje środki zaradcze, wspiera i edukuje oraz dostarcza motywacje do korzystnych zmian.
Cel główny
-
„Aktywnie po zdrowie" jest jednym z najważniejszych programów edukacyjnych Fundacji Banku Ochrony Środowiska. Jego celem jest przede wszystkim obszerna i kompleksowa edukacja dotycząca zdrowego stylu życia, a w szczególności zdrowego odżywiania i aktywności fizycznej.
Cele szczegółowe
- Konkurs dla klas I-III szkół podstawowych "Zdrowo jem, więcej wiem": zmiana wzorców zachowań dzieci w zakresie żywienia i aktywności fizycznej; podniesienie poziomu wiedzy i umiejętności uczniów w zakresie prawidłowego żywienia i aktywności fizycznej; podniesienie poziomu wiedzy i umiejętności rodziców dzieci w zakresie prawidłowego żywienia i aktywności fizycznej oraz uświadomienie złych nawyków oraz stereotypów dotyczących odżywiania i aktywności; podniesienie poziomu wiedzy, umiejętności i kompetencji nauczycieli dotyczących żywienia i aktywności fizycznej.
- Konkurs dla młodzieży gimnazjalnej i licealnej "Nakręć się na zdrowie": przełamanie negatywnych stereotypów na temat ekologicznej żywności wśród młodych ludzi oraz przygotowanie spotów promujących zdrowe odżywianie.
- Konkurs grantowy "Sklepiki szkolne - zdrowa reaktywacja": przebudowa sklepików i zmiana ich asortymentu na produkty zdrowe i polecane w diecie dzieci i młodzieży; propagowanie zdrowego stylu życia i odżywiania wśród młodzieży szkolnej.
- Portal www.aktywniepozdrowie.pl: propagowanie wśród internautów zdrowego stylu życia i zasad zdrowego odżywiania.
Adresaci:
- Dzieci i młodzież - wśród młodych ludzi w Polsce występują powszechnie nieprawidłowe nawyki i błędy żywieniowe, a także bierność fizyczna.
- Osoby dorosłe - rodzice dzieci w wieku szkolnym w 61% (mężczyźni) i 50% (kobiety) cierpią na nadwagę lub otyłość.
- Kadra nauczycielska - w szkołach podstawowych w Polsce nie udało się dotąd stworzyć kompleksowego rozwiązania umożliwiającego powszechną edukację prozdrowotną dzieci.
Jak możesz pomóc?
Rodziców dzieci i młodzieży w wieku szkolnym oraz całą młodzież zachęcamy do przekazywania nauczycielom i wychowawcom informacji o programach i konkursach realizowanych w ramach “Aktywnie po Zdrowie”.
Wszystkich zainteresowanych programami "Aktywnie po zdrowie" prosimy o rekomendowanie wśród przyjaciół i znajomych serwisu internetowego: www.aktywniepozdrowie.pl.
Obecnie trwa rekrutacja do:
- II edycji "Nakręć się na zdrowie" - konkurs dla młodzieży gimnazjalnej i licealnej
- etapu wiosennego II edycji "Zdrowo jem, więcej wiem" - konkurs dla dzieci z klas I-III szkół podstawowych
- konkursu grantowego "Sklepiki szkolne - zdrowa reaktywacja" - dla szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych.